"Only Theatre of Pain"

Jest kilka takich płyt, o których mówi się, iż są ponadczasowe, przełomowe czy wręcz kultowe. Do takich krążków z pewnością można (a w zasadzie trzeba) zaliczyć Only teathre of pain. Płyta nagrana została w roku 1982 i zawiera muzykę, którą dosyć trudno zaszufladkować, bowiem słychać tu (dość wyraźnie) wpływy punk rocka, a jest też przy okazji bardzo "gotycko" tj. mrocznie, tajemniczo, klaustrofobicznie i odrobinę obskurnie. Tak, tak żadnego słodzenia, piejących aniołków i wtórujących im brutali. Czysty rock gotycki, a w zasadzie death rock w absolutnie pierwotnej (w jak najlepszym tego słowa znaczeniu) i nieskażonej formie. To jest właśnie to, co tygryski lubią najbardziej. Uważam, że ta płyta jest jednym z fundamentów rocka gotyckiego, a nazwę Christian Death można wymienić jednym tchem obok Joy Division czy Sisters of Mercy. Po prostu mus dla każdego szanującego się fana szeroko pojętego gotyku. Przestrzegam tu jednak sympatyków gothic-metalu w stylu Theatre of Tragedy i tym podobnych. Obawiam się, iż na tym albumie nic dla siebie nie znajdziecie.

Pozwolę sobie tu na taką drobna dygresję skierowaną do fanów amerykańskiego biznesmena o uroczym pseudonimie Marylin Manson. Otóż wówczas gdy mały Marlinek walił klocki w gacie, Rozz i spółka robili wiele ciekawszych i często bardziej szokujących rzeczy niż owy wychudzony "antychryst". Nie obrażając, więc fanów Marylina Mansona trzeba pamiętać o tym, iż on nie jest wcale pierwszym artystą, który stworzył tak obrazoburczy i szokujący wizerunek-, bo zrobił to prawie 20 lat wcześniej Christian Death. Ale to tak tylko tytułem przypomnienia.

Wracając do "Only Theatre of Pain" w moim (skromnym oczywiście) mniemaniu jest to jedna z najlepszych płyt Christian Death (choć pewnie Pan webmaster mógłby tu się ze mną spierać).
Gorąco ją wszystkim zainteresowanym polecam i jeśli jej jeszcze nie macie to rozbijać świnki, pojechać do babci (?), przeszukać bieliznę osobistą i do sklepu...

Mariusz

Autor tego tekstu jest niestety nie dostępny "drogą elektroniczną", wszelkie pytania i sugestie proszę kierować na mój adres.